Arama

Geleceğin Teknoloji Meslekleri Olarak Gösterilen 6 Meslek

6 ay önce

Teknoloji, günümüzde çok hızlı ilerliyor. Her alanda gelişimini sürdüren teknoloji dünyası, gelişmesiyle beraber ortaya yeni meslek dalları da çıkarıyor

Geleceğin Teknoloji Meslekleri Olarak Gösterilen 6 Meslek

Teknoloji, günümüzde çok hızlı ilerliyor. Her alanda gelişimini sürdüren teknoloji dünyası, gelişmesiyle beraber ortaya yeni meslek dalları da çıkarıyor. Özellikle internet dünyasının Web 4.0'a hazırlandığı şu günlerde blockchain teknolojisi, günümüz teknolojisine yön vermeye başladı. Ortaya çıkan meslek alanlarından birisi olan blockchain teknolojisi, büyük şirketlerin büyük ihtiyaç duyduğu bir kategori olmaya aday. GoogleAppleSamsung gibi büyük teknoloji şirketlerin dahi aradığı o yeni meslek dallarına gelin beraber bakalım.

Geleceğin Teknoloji Meslekleri

Teknolojinin günden güne gelişmesinden en büyük yararlanan alanlardan birisi kuşkusuz iş dünyası. Geleneksel meslek kavramını değiştiren teknoloji, yapay zekaveri analizi ve otomasyon gibi konularda şirketlere çok büyük ihtiyaç yarattı.

  • Uzaktan Çalışma Uzmanı

Artık işlerin dijital üzerinden halledilmesinden dolayı uzaktan çalışma uzmanı diye yeni bir meslek dalı ortaya çıktı. Özellikle pandemide trendleşen uzaktan çalışma yöntemini şirketler hala daha devam ettiriyorlar. Fakat şirketler binlerce evden çalışanının koordinesi sağlayabilmek, uzaktan çalışma kültürünü en hızlı şekilde benimseyebilmek ve uzaktan en verimli çalışabilmek konularında yeni uzmanlar arıyorlar.

  • Yapay Zeka Mühendisleri

Teknolojinin en büyük nimetlerinden birisi olan yapay zeka, şu anda bile iş dünyasının büyük bölümünde kendine yer edindi. Üretimden raporlamaya, yönetimden insan yönetimine kadar kaynaklarını yapay zeka destekli dijitalleşmeye ve otomasyona harcayan şirketler, bünyelerindeki yapay zekaları kontrol edip tasarlayacak mühendisler arıyorlar.

  • Veri Bilimciler

Veri ve veri madenciliği artık teknoloji dünyasında devasa şirketler dahil herkesin aradığı ve ihtiyaç duyduğu alan. Rakip ve pazar analizlerinden satış raporlarına, verimliliğin ölçülmesinden büyüme hedeflerinin hesaplanmasına kadar her alanda ihtiyaç duyulan veri bilimcileri, günümüzün ve geleceğin en çok aranan uzmanları arasında yer alıyor.

  • Siber Güvenlik Uzmanı

Gelişen teknolojinin tabii ki faydalarının yanında zararları da yok değil. Özellikle sanal dünyada her geçen gün kişisel verilerimize karşı oluşan tehdit artıyor. Şirketler de sanal dünyada kendilerini koruyup savunacak siber güvenlik uzmanları arıyorlar.

  • Blockchain Geliştiricisi

Blockchain teknolojisi bildiğiniz gibi Web 4.0’ın temellerini oluşturan teknolojilerden birisi. Gittikçe gelişen ve kabul gören blockchain, her türlü yazılım alanında kullanılabiliyor. Blockchain geliştiricileri yakın gelecekte en çok aranan kişilerden birisi olacak.

  • Metaverse Mimarları

Web 4.0’ın ortaya çıkmasıyla beraber hayatımıza giren metaverse yani sanal evrenler, gün geçtikçe büyümeye ve şirketlerden yatırımlar almaya devam ediyor. Birçok metaverse tasarlayan şirket, metaverse mimarları arıyorlar. Metaverse mimarlık mesleği yakın gelecekte şirketlerin en çok ihtiyaç duyacağı meslekler arasında yer alıyor.

Gelecekte Hangi Meslek Çok Kazandıracak?

Gelecekte popüler olan mesleklerin içinde en çok blockchain geliştiriciliğinin kazandıracağı düşünülüyor. Fakat tabii ki geleceğin her mesleği ciddi rakamları kazandıracağı ön görülüyor. Zira dünya genelinde hemen hemen her şirket yakın gelecekte bu meslek dallarında çalışan insanlara ihtiyaç duyacak.

Super Admin
Super Admin

2015 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Hande, WordPress ve Php programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 8 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar