Arama

The Simpsons Kehanetleri

6 ay önce

The Simpsons, hemen hemen her sosyal medya kullanıcısının duyduğu bir isim

The Simpsons Kehanetleri

The Simpsons, hemen hemen her sosyal medya kullanıcısının duyduğu bir isim. Bir çizgi film olan ve 34 sezondur yayınlanan The Simpsons'ı özel kılan, diğer televizyon şovlarından ayıran şey bütçesi, kalitesi veya konusu değil. Çizgi diziyi öne çıkaran en büyük özelliği, kehanetleri. Dünyada yaşanan olayları önceden bilmesiyle adını duyuran yapım, Donald Trump'ın başkan olmasından İkiz Kuleler faciasına kadar her şeyi önceden bilmeyi başardı. Peki The Simpsons'ların bugüne kadar bildiği kehanetleri neler? Gelin beraber bakalım.

The Simpsons Kehanetleri Neler?

Matt Groening tarafından yapılan The Simpsons'ların kehanetleri aslında say say bitmez. Fakat dünyada en çok ses getiren, özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla milyonlarca insana ulaşan ve kendine hayran bırakan büyük kehanetleri şunlar;

  • Metaverse:

Metaverse bildiğiniz gibi gerçekliği arttırılmış sanal evrenlere deniliyor. Günümüzün en önemli buluşlarından birisi olan Metaverse'ü The Simpsons'lar çok önceden haber vermiş. Çizgi dizinin 2011 yılında yayınlanan bir bölümünde Lisa SimpsonsNew Tube adlı bir binaya giriyor. Bu binada insanlar çevrimiçi bir sanal dünyaya bağlanıp birbirleriyle iletişim kurup, ticaret yapabiliyorlar. Yani bu bölüm bize Metaverse'ü anlatıyor.

  • Sir Richard Branson'ın Uzaya Çıkması:

Dünyaca ünlü milyarder işadamı Sir Richard Branson, 2011 yılında turizm amacıyla uzaya çıkmış ve uzaya çıkan ilk milyarder ünvanını almıştı. The Simpsons'lar ünlü ismin uzaya çıkacağını 2014'te yayınladıkları bir bölümde bildiler.

  • Kamala Harris'in Tören Kıyafeti:

ABD Başkanı Joe Biden seçildikten sonra yapılan törende Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in giydiği kıyafet, The Simpsons'larda yıllar önce gösterilmişti.

  • ABD Kongre Binası Baskını:

Joe Biden seçildikten sonra ABD'de Trump yanlıları sokaklara inmiş, bazı hükümet binalarını basmıştı. Bu baskınların kuşkusuz en unutulmazı üstü çıplak olan ve boynuzlu bir miğfer giyen gösterinin kongre binasında verdiği poz. Bu poz daha önce Simpsons'lar tarafından gösterildi. Simpsons'ların bir bölümünde yine üstü çıplak ve kafasında boynuzlu miğfer takan birisi Valilik makamında poz veriyor.

  • İç Savaş Kehaneti:

The Simpsons'ların bir bölümünde 20 Ocak 2021 tarihi ve arka planda ABD tamamen karışmış, iç savaşın içerisinde olduğu gösteriliyor. Donald Trump 20 Ocak 2021 tarihinde başkanlığı Joe Biden'a devretti ve gerçekte de ABD'de iç savaşı tetikleyecek çatışmalar yaşandı.

  • Donald Trump'ın Başkan Seçilmesi:

The Simpsons'ların belki de en çok ses getiren kehanetlerinden birisi de bu. Dizide Donald Trump'ın farkla başkan olacağı gösterilmişti ki yıllar sonra Trump dizideki farka yakın farkla başkan seçildi.

  • Beyrut Patlaması:

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gerçekleşen büyük patlama, tahmin edeceğiniz üzere dizide daha önceden gösterildi.

  • Kolomb Heykelinin Başı:

Dizi daha ilk sezonundan itibaren kehanetlerine başlamıştı. Dizinin bir bölümünde ırkçılık karşıtı gösterilerde kurgu karakter Jebediah Springfield'in heykelinin başı kesiliyor. Bölümden yıllar sonra ABD polisinin katlettiği Afro-Amerikalı George Floyd'un gösterilerinde de Kolomb'un heykelinin başı kesildi. Kolomb, ırkçı ve faşist bir kişilik.

  • Covid Salgını:

Dizinin 1993 yılında yayınlanan bir bölümünde merkezi Japonya olan Osaka Flu adlı bir virüs yayılıyor ve pandemiye sebep oluyor. Bölümde Amerika'ya kargolanan kutuya öksüren Asyalı bir karakter, virüsün ABD'ye bulaşmasına sebep oluyor.

  • Lady Gaga'nın Super Bowl Şovu:

Lady Gaga'nın unutulmaz Super Bowl şovunu diziyi izleyenler şovdan 5 yıl önce zaten izlediler.

  • Disney'in FOX'u Satın Alması:

Dizinin 1998 yılında yayınlanan bir bölümünde reklam panosu gözüküyor. Bunda ilginç ne diyebilirsiniz ama panoda 20th Century FOX yazıyor ve altında da ‘Bir Walt Disney şirketi' ibaresi yer alıyor.

  • 11 Eylül Saldırıları:

Dizinin 1997 yılında yayınlanan bir bölümünde dergi kapağı göze çarpıyor. Bu kapakta 9 harfi ve hemen yanında da ikiz kulelerin silüeti yer alıyor. 9-11 yani 11 Eylül.

  • ilk iPhone Kehaneti:

İnsanlık olarak henüz akıllı telefon kavramını bilmiyor iken The Simpsons'lar 1994 yılında bize akıllı telefonu tanıtıyorlar. Hatta tanıtılan telefonu üreten firmanın amblemi ise içinden solucan çıkan bir elma.

  • İlk Akıllı Saat:

Dizi ilk akıllı telefonun yanı sıra ilk akıllı saati de biliyor. 1995 yılında yayınlanan bir bölümde şu anki akıllı saatlerin özelliklerini taşıyan bir akıllı saat gösteriliyor.

  • X Logosu:

Twitter'ı satın aldıktan sonra şirketin ismini X yapan Elon Musk, platformun logosunu da değiştirtmişti. Bildiğiniz gibi platformun yeni logosu X. The Simpsons'ların yayınlanan bir bölümünde akıllı telefonda X adlı Twitter'ın yeni logosuna benzeyen bir logo gözüküyor.

  • Trump'ın Tutuklanması ve 2024 Adaylığı:

The Simpsons'ın yayınlanan bir bölümünde haber spikeri başkan tutuklandı diye bir haber sunuyor. Ardından birkaç sahne sonra Trump 2024 yazan bir tabela gözüküyor.

Peki The Simpsons Nasıl Biliyor?

Dizinin yapımcılarına göre bunların hepsi birer tesadüften ibaret. Olayları ve hatta geleceği komik dille yorumladıklarını söyleyen yapımcılar, gerçekleşen kehanetlerin şanslarının yaver gitmesinden olduğunu söylüyorlar. Tabii ki bu açıklamalara hemen hemen kimse inanmıyor. Fakat yapımcılar bu konuda başka bir açıklama yapmamayı tercih ediyorlar.

Super Admin
Super Admin

2015 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Hande, WordPress ve Php programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 8 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Yorumlar