Arama

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

6 ay önce

İster hafta içi ister hafta sonu boş olan vakitlerinizi kayak turlarına katılarak oldukça keyifli ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

İster hafta içi ister hafta sonu boş olan vakitlerinizi kayak turlarına katılarak oldukça keyifli ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bildiğiniz üzere ülkemiz kayak turları açısından oldukça fazla seçeneklere sahiptir. Bu yüzden bulunduğunuz yere en yakın kayak merkezine giderek sizler de günübirlik kayak turlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Günübirlik kayak turları sayesinde hafta sonunuzu oldukça keyifli ve eğlenceli bir şekilde geçirebileceğinizden şüpheniz olmasın.

Günübirlik kayak turları kapsamında Kartalkaya en çok tercih edilen kayak merkezlerinden birisidir. Yalnız günübirlik turlar için seçimler yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de fiyat ve gün içinde katıldığınız aktivitelerden nasıl faydalanacağınızdır.

 

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa
Fotoğraf: Anıl Gündüz

Türkiye ve kayak denilince ilk akla gelen yer Uludağ. Bursa şehir merkezine sadece 35 kilometrelik bir mesafede konumlanan Uludağ, Türkiye’nin ilk ve en büyük kayak merkezine de ev sahipliği yapıyor. I. ve II. Gelişim Bölgesi olarak ayrılan Uludağ’da 31 tane pist ve 30’dan fazla kayak oteli bulunuyor. Kayak ve snowboard dışında helikopterli kayak ve kar motosikleti gibi kış aktivitelerinin de yapıldığı Uludağ, kayak severlerin olduğu kadar kayak sevmeyenleri de cezbediyor. Etrafın bembeyaz büyüleyici manzarası eşliğinde mangal yapmak amacıyla Uludağ’a gidenler de oluyor.

Eğer Bursa’ya yakın yerlerde yaşıyorsanız o zaman kayak zevkini yaşamak için oldukça güzel bir alternatif sizleri bekliyor diyebilirim. En bilindik ve en çok tercih edilen kayak merkezlerinden birisi olan Uludağ, günübirlik kayak turları kapsamında kayak severlere harika bir ortam sunuyor. Aralık ve Mart ayları arasında kayak yapmak için Uludağ tercih edilebilir. Sadece kayak merkezi değil aynı zamanda milli park olarak da bilinen Uludağ kış sezonunu oldukça kalabalık geçiren yerlerden biri. Buz pateni, snowboard ve kar motosikleti gibi pek çok aktiviteye de sahip olan Uludağ üstelik ekonomik olarak da oldukça uygun fiyat aralıklarında hizmet veriyor. Kayak sporu için en uygun hava ve zemin şartlarına sahip olan Uludağ’ı kış mevsiminde kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Hatırlatmakta yarar var, Uludağ Kayak Merkezi başta Bursa olmak üzere İstanbulKocaeli, Ankara, Eskişehir, Balıkesir gibi çevre şehirlerden günübirlik turlar kapsamında gelen çok sayıda insana ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla, eğer bireysel olarak gelmeyi düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurun. Zira, kayak sezonunda Uludağ’da yer bulmak gerçekten zor olabiliyor. Bursa’dan yaklaşık 1 saatte ulaşılabilen Uludağ’da konaklama için yeterli sayıda oteller bulunmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli

Kocaeli’de Kartepe Dağı’nda yer alan kayak merkezine otobüs ile İstanbul’dan kolay bir şekilde ulaşılabilir. Kocaeli’ye İstanbul’dan 2, Ankara’dan 3 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Kartepe’ye Kocaeli şehir merkezinden şehir içi otobüslerle çıkıbilirsiniz. Özellikle İstanbul ve Ankara çevresinden kış mevsiminde kalabalık turist gruplarını ağırlayan Kartepe, 2 günlük hafta sonu tatili için tercih edebileceğiniz yerlerden biridir.

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

Batı Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden birisi olan Kartalkaya her yıl kış ayında birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Eşsiz bir doğaya sahip olan Kartalkaya kış sporları kapsamında kayak deneyimi yaşamak için de oldukça uygun bir altyapıya sahiptir. Bununla beraber, konaklama için de sınırsız seçeneğin olması burayı çok cazip kılmaktadır. Elbette yalnızca kayak sporu değil aynı zamanda Karadeniz’in eşsiz güzelliklerini ve doğasının tadını çıkarmak için de sadece hafta sonu turları kapsamında düzenlenen turlar ile bu güzel kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Kartalkaya, İstanbul-Ankara karayolu üzerinde, Bolu’dan 50 km uzaklıkta, Köroğlu Dağları çam ormanlarının içerisinde yer alan küçük bir kayak merkezidir. Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında bulunan Kartalkaya’da kayak ve snowboard yapmak son derece keyifli. Hafta sonu İstanbul ve Ankara’dan gelen kayak severler ile renkli görüntülere ev sahipliği yapan kayak merkezinde 14 parkur, 10 telesiyej, 2 babylift ve 8 skilift bulunuyor. Kayak malzemelerinizi yanınıza almadıysanız ya da ilk defa kayak yapacaksanız, Kartalkaya’daki kayak otelleri ekipman kiralama fırsatı sunuyorlar. Otelinizi buna göre seçebilirsiniz. Kayak sporuna yeni başlayanlar için ideal bir yer olan Kartalkaya, 2000 metrenin üzerinde kayak yaparken, kar örtüsü ve tesisleşme bakımından son derece güvenli bir kayak deneyimi sunuyor. Ilıman iklimi ve çam ormanları ile çevrili Kartalkaya’da Aralık ayının başından sonuna kadar kayak yapabilir ve karın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu
Fotoğraf: Şeker Tanıtım

Hem muhteşem doğası hem de kayak merkezi olma açısından uygun şartları ile kesinlikle tercih edebileceğiniz yerlerden birisi de Ilgaz Dağları’dır. İsterseniz kamp da yapabileceğiniz olanaklara burada sahip olabilirsiniz. Sadece kış turizmi için değil her mevsim oldukça güzel bir havaya sahip olması da yine sizlerin burayı ziyaret etmenizi sağlayacaktır.

Ilgaz Kayak Merkezi tesisleşme bakımından tüm olanaklara sahiptir. Kastamonu il merkezindeki acenteler hafta içi ve hafta sonu günübirlik, Çankırı, Çorum ve Ankara gibi çevre şehirlerden ise hafta sonu konaklamalı Ilgaz Kayak Merkezi’ne turlar düzenlenmektedir.

Ayrıca Okuyun: Kayak Sporu İçin Kullanmanız Gereken Malzemeler

Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Davraz Kayak Merkezi, göller yöresi Isparta’nın Eğirdir ilçesi yakınlarında bulunuyor. Süleyman Demirel Havaalanı’na 50 km, Isparta şehir merkezine ise 26 km uzaklıkta. Kar kalitesi iyi olan Davraz’da kayak ve snowboard için 8 km’lik pist ile kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. 3 telesiyej hizmeti sunan Davraz’da 4 ayrı piste doğrudan ulaşım mevcut. Kayak merkezi 1500 metrenin üzerinde. Başlangıç seviyesinden uzmanlığa kadar her seviyeden kayakçılar için uygun bir yer. Özellikle amatörler ve çocuklar için uygun pistleri bulunan kayak merkezinde kayak yaparken Eğirdir Gölü’nün manzarasını da izleyebiliyorsunuz. Kayak merkezinde, Süleyman Demirel Üniversitesi’ne ait Eğitim ve Uygulama Oteli bulunuyor. Amatörler için kayak ve snowboard dersleri imkânı bulunmaktadır. Ayrıca kayak merkezine gelmeden önce doğa içerisinde yer alan 24 yataklı bir butik otel de mevcuttur.

Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya

Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya

Akdeniz Bölgesi’ndeki bir diğer kayak merkezi ise Saklıkent. Antalya şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezine ücretli servislerle çıkabilir, şehir içi turlara katılabilirsiniz. 4 adet kayak pistine sahip olan kayak merkezi, amatörler ve profesyoneller için uygun. Saklıkent’te 1 teleski, 1 babylift ve 1 tane kayak oteli bulunuyor.

Toros Dağları’nın bir parçası olan noktada konumlanan bu güzel kayak merkezi özellikle Antalya’ya yakınlığı ile kış tatillerini ülkemizde geçiren yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Bununla birlikte, çevre illerden de kolay bir şekilde ulaşım olanağının olması Saklıkent Kayak Merkezi’ni yerli turistlerin gözünde de önemli bir yere konumlandırmaktadır. Konaklama sorunu kesinlikle yaşamayacağınız gibi aynı zamanda fiyatların da oldukça uygun olması kış boyunca hafta sonları stres atmak için bu güzel kayak merkezini ziyaret etmede önemli kılmaktadır. Saklıkent Kayak Merkezi, Türkiye kayak merkezleri içerisinde turizm amaçlı olarak en çok turist ağırlayan yerlerden birisidir.

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir

Aralık ayından başlayarak Mart ayının sonlarına kadar kayak yapmak isteyenlerin Ege bölgesinde en çok uğradığı noktalarından birisidir. Bozdağ Köyü ile aynı adı taşıyan kayak merkezi muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Sadece kayak sporu için değil aynı zamanda turistik gezi ve kamp için de en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Kayak pisti 2000 metre civarı bir uzunluğa sahiptir. Eğer kayak tatili için yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız sizler için en uygun kayak pisti Bozdağ Kayak Merkezi olabilir.

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri
Fotoğraf: Yunus Yıldızkan

İç Anadolu bölgesinin en güzel yerlerinden biri ve en yüksek dağı olan Erciyes’te kayak yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Erciyes sönmüş bir yanar dağdır. Olağanüstü zirvesi ve sahip olduğu muhteşem kar manzaraları ile kayak merkezleri arasında Türkiye’nin en çok tercih edilen yerlerinden biri. Aynı zamanda en iyi kayak merkezleri arasında yer alan Erciyes, güzel bir kış tatili destinasyonudur. İstanbul ve Ankara’dan her gün Kayseri’ye tarifeli uçak seferleri bulunmaktadır.

Türkiye’nin en yüksek dağları arasında 5. sırada olan Erciyes, her mevsim kalıcı kara sahip. Bu yüzden de Türkiye’deki en iyi kar kalitesi olan kayak merkezlerinden biridir. Şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Erciyes’te 34 pist var ve çok fazla sayıda kişiyi aynı anda taşıyabilen telesiyej ve teleskileriyle meşhur. Kayak merkezinin profesyonelliği, merkezin çevresindeki kayak otellerinin hizmet kalitesine de yansımış durumda.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum
Fotoğraf: Star Gündem

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri de Erzurum Palandöken’dir. Erzurum’a 40 km mesafede bulunan Palandöken Kayak Merkezi ülkemizde en çok tercih edilen en iyi kayak merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle kışın en güzel yaşandığı Erzurum’un güzelliklerini keşfetmek için şehri gezebilir ve merkezden kayak merkezi için kalkan otobüs veya diğer ulaşım araçları ile kayak merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.

-40 dereceye kadar düşen soğuğu gören Erzurum’un şehir merkezine sadece 15 dakikalık bir uzaklıkta olan Palandöken, Türkiye’de kayak için ikinci adres olarak bilinir. Palandöken’in kayak merkezi Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahiptir. Bu nedenle de hem yerli hem de yabancı turistler arasında oldukça popülerdir. 2011’de Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yaptıktan sonra Palandöken’in adı daha sık duyulur oldu. Palandöken’de gece saatlerinde de kayak yapılabiliyor. Bazı kayak otelleri pistlerini konukları için aydınlatıyorlar.

Sizler de kışı en güzel hali ile yaşamak istiyorsanız günübirlik turlar kapsamında Palandöken Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Palandöken, Uludağ’dan daha uzun süre karla kaplı oluyor. Palandöken’de kayak yapmak için Kasım-Mayıs ayları arasında Erzurum’a otobüs veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan her gün Erzurum’a tarifeli uçak seferleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye’nin birçok ilinden doğrudan Erzurum’a otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane

Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane

Gümüşhane’ye 40, Trabzon Havalimanı’na 60 kilometre uzaklıkta bulunan Zigana Kayak Merkezi 2 adet piste sahip nispeten küçük bir yerdir. Biri 1900 metre, diğeri 2500 metre yükseklikte olan pistlerde 1 tane teleski ve 1 tane de babylift bulunuyor. Orta zorluktaki pistlerde kayak sezonu Ocak sonundan Mart sonuna kadar devam ediyor. Burada yaz mevsiminde çim kayağı da yapılıyor. Pistleri orman içerisinde olan kayak merkezinde bir tane de kayak oteli bulunuyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars
Fotoğraf: Göksel Yıldırım

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Sarıkamış çamların arasından sizlere kayak yapma heyecanını yaşatıyor. Yaklaşık 12 km uzunluğunda bir kayak pistine sahip olması kayak sporu ile ilgilenen herkes için muhteşem bir deneyim olabilir. Sadece uzun bir kayak pisti olmasıyla değil aynı zamanda muhteşem doğası ile kışın olduğu kadar yılın diğer mevsimleri de Sarıkamış’ı ziyaret edebilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan her gün Kars’a tarifeli uçak seferleri bulunmaktadır.

Sarıkamış’ın karı, Alpler’de bulunan karın aynısıdır. Alpler’in meşhur “Kristal Kar” adı verilen kar tipi bizim ülkemizde de Sarıkamış’ta bulunuyor. Bu nedenle de dünyanın birçok yerinden profesyonel kayakçılar Sarıkamış’ı tercih ediyor. 25 kilometre uzunlukta 5 etaplı piste sahip olan Sarıkamış’ın pistlerinin rakımı da oldukça yüksek. Çam ormanlarının arasından kayabileceğiniz Sarıkamış’ta Aralık ayının başından Mart’ın sonuna kadar kayabiliyorsunuz. Böyle nadir bir kar kalitesine sahip olsa da kayak merkezinin ücretleri gayet makul. Özellikle Uludağ’a kıyasla hem daha iyi bir kalitede kayabilir hem de ucuza kayak tatili yapmış olursunuz.

Günübirlik kayak turları kapsamında tercih edebileceğiniz Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinde çeşitli aktivitelere katılarak keyifli bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. Sadece hafta sonunuzu bu güzel ve eşsiz doğaya sahip olan yerlerde geçirmek bile sizler için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Bireysel olarak bir gezi düşünmeseniz bile çok uygun fiyatlara İnternet üzerinden günübirlik kayak turları düzenleyen etkinliklere göz atabilirsiniz. Bu etkinlikler içerisinde oldukça ekonomik fiyatlara sahip olan kayak tatili seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Kayak tatilinde, gün içinde sık sık kayak yapılır, zaman zaman şömine yanında sıcak bir içecekle ısınarak dinlenilir ve doğa yürüyüşleri yapılır. Kayak merkezi yakınındaki oteller hem şehir stresinden uzak hem de adrenalin dolu bir tatil geçirmek için idealdir.

Dünyaca ünlü kayak merkezlerine sahip olan ülkemize her yıl Aralık başından Mart sonuna kadar kayak için tüm dünyadan ziyaretçiler geliyor. Yaşadıkları şehirde karın tadını çıkaramayan yerli turistler de karın keyfini sürmek için kayak otelleri arayışına giriyor. Türkiye’de seyahat denince akla ilk gelen sitelerden olan Enuygun, sitesindeki kayak otelleri popülerliğine göre Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerini sıralıyor.

Super Admin
Super Admin

2015 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Hande, WordPress ve Php programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 8 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Yorumlar